2906 Federweisser
 

    Akcelerační hannoverský ryzák narostlý 166 cm KVH, narozen 2.2.1994. Je synem hannoverského hnědého Feiner Graf a hannoverské ryzé klisny Loriny po Lungau. Lorina se umisťovala v parkurových soutěžích stupně T, další z dcer Lungau, klisna Luna, je matkou olympijského vítěze a současně jednoho z nejlepších drezurních koní na světě, Salinera. To dokazuje vícestranné sportovní využití koní linie Der Löwe.

 

    Federweisser absolvoval Körung hannoverských hřebců v německém Verdenu v roce 1996, byl körován a zakoupen Zemským hřebčincem Celle. Na podzim roku 1997 úspěšně dokončil třistadenní test tříletých hřebců v Adelheidsdorfu s vynikajícími výsledky jak při drezurní, tak i skokové zkoušce. Byl ohodnocen vysoce nadprůměrným celkovým indexem 142,97 b., kdy za  drezůru získal 144,51 b. a skok 135,52 b.

     


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stal se vítězem zkoušek, nejlepším tříletým hřebcem jak drezurním, tak i skokovým a patří tak do desítky elitních hřebců s celkovým indexem nad 140 b. za posledních 17 let stejného testu. Po dokončených výkonnostních zkouškách byl Federweisser nadále v přípravě pro sport. Z počátku byl připravován drezurně, následně i skokově. Své kvality začal potvrzovat a na vrchol sportovní kariéry se začal dostávat v letech 2003 - 2005, kdy se umisťoval na předních místech jak v drezurních tak i skokových soutěžích. Ve sportu dosáhl své vlastní sportovní výkonnosti T jak v drezúře, tak i ve skákání.

 

Jeho sportovní kariéra vyvrcholila na českých parkurových kolbištích pod jezdcem Stanislavem Hošákem, se kterým získal titul Mistra ČR pro rok 2008 a společně dosáhli  několika vítězství a předních umístění ve Velkých cenách jak při domácích, tak i mezinárodních závodech CSI.

    Federweisser je typickým ušlechtilým představitelem svého plemene. Je nositelem více jak 26 % krve A1/1. Disponoval dobrým zdravím, dobrou živitelností, korektním exteriérem s krásným osvalením všech partií těla, bezproblémovostí při ošetřování. Byl to hřebec hrdý a citlivý,  vynikajícího charakteru, velmi vnímavý, inteligentní a komunikativní, příjemného temperamentu a báječně jezditelný. Měl vynikající elastickou mechaniku pohybu. Skok silný a velmi pozorný.

 

    Federweisserova chovatelská kariéra začala v roce 1998. Pochází z rodiny, která je výkonnostně velmi vysoko hodnocena. Při korektním fundamentu a výrazně vyvinutých tělesných partií, je mnohostranně použitelný. Dle ročenky Hannoverského svazu je výrazným zlepšovatelem jak exteriérových vlastností, tak i výkonnosti. Do roku 2011 má v Německu registrováno celkem 303 potomků. Má 76 dcer zapsáno v chovu z nichž 18 je prémiovaných (St.Pr.St.) a 1 körovaného syna. Nejstarší potomci dosahují sportovní výkonnosti na mezinárodní úrovni 160cm ve skákání, GP v drezúře i v těžké úrovni všestrannosti, kde se výborně presentovala několikanásobná vítězka mezinárodních závodů, tmavá hnědka FRH Fantasia pod Andreasem Dubovskim. V drezúře se na českých kolbištích velmi úspěšně presentoval vítěz pětiletých koní hřebec Ferry, ježděný Evou Jančaříkovou. Dvojice byla velice úspěšná i na světovém šampionátu drezurních koní ve Verdenu v r.2010. V plemenné knize ČT, ve které působí od roku 2006, má zatím registrováno nejstarší potomstvo ročníku 2007, které je  zdravé, krásného exteriéru s výraznou mechanikou pohybu. Důkazem toho jsou výsledky hodnocení hřebečků v TO a výsledky dcer po VZ. Z našeho chovu: Jennifer HF - vítězka VZ s hodnocením 8,7b a vl. výkonností S*. Dagmarka – ve VZ druhá za 8,6b.,  3.místo při Celostátní přehlídce tříletých klisen 2010, vítězka oblastního kola skoku ve volnosti 2011, v Celostátním finále krásné 6.místo, z ní již je dcera Drahoníra Novojická HF po hřebci z vlastního chovu, Rico HF.  

 

    Federweisser bohužel předčasně uhynul dne 27.7.2009. V poslední připouštěcí sezóně 2009 bylo čerstvým spermatem připuštěno okolo 100 klisen.